همه چیز در خصوص تاریخچه عطر

عطر ابزاری قدرتمند برای بیان شخصیت ما ، ایجاد تصویر از خود و تعامل با دیگران است. در واقع رایحه ها در زندگی روزمره ما را همراهی می کنند و با بیان خاطرات و احساسات ، چیزی درباره ما می گویند.

تاریخچه عطر

تاریخچه عطر قطعاً برای زمان حال نیست. منشا عطر معمولاً به مصریان باستان نسبت داده می شود. آنها با سوزاندن روغن های اساسی ،از رزین عطرهای معطر برای جشن گرفتن نماز و مراسم مذهبی استفاده می کردند.این عمل چندین کارکرد داشت.

اولاً ، روغن های سوخته شده برای اطمینان از محافظت و خیرخواهی از خدایان لازم بود. علاوه بر این ، از رایحه ها برای انتقال پیام و دعا به مردگان ، تصفیه بدن و انجام مراسم مومیایی نیز استفاده می شد.با گذشت زمان ، عطرها نه تنها به جنبه های مقدس محدود می شدند ، بلکه در بهداشت روزانه نیز به وجود می آمدند. قبلاً در زمان مصر باستان تجارت شدید ادویه جات ، رایحه و رزین وجود داشت که به وفور در مصر وجود داشت اما از سرزمین های دور مانند خاورمیانه ، عربستان و سرزمین های هند نیز وارد می شد. از این معاملات چوب های خوب، رزین های معطر، مربا و بخور وارد می شد که برخی از مواد اصلی رایحه های آن زمان را تشکیل می دادند.

تاریخچه عطر

عملکرد مقدس رایحه به مرور زمان از بین نمی رود و در طول قرن ها همراه با عطر غیر روحانی ادامه می یابد. کتاب خروج شهادت ارزشمندی در مورد استفاده از عطر به عنوان پیشکش مقدس در دین یهود ارائه می دهد. همان ستایش مجوسی که در کتاب مقدس روایت می شود ، اهمیت ژست ارائه مایعات مقدس مانند بخور و مرم را نشان می دهد.

علاوه بر این ، این عطر در مراسم مذهبی برای تصفیه بدن و به عنوان یک لوازم آرایشی واقعی استفاده می شد. مواد منجمد ، آب و روغن های معطر با فرآیند کند شدن مایعات و استخراج اسانس از گیاهان معطر ، جنگل ها و رزین ها بدست آمد.

در دوره یونان باستان ، این عطر آیین های مذهبی خود را ترک می کند و شروع به همراهی با زندگی روزمره مردم عادی می کند. در حالی که به همراهی آیین های مقدس و لحظات کلیدی مانند تولد ، عروسی و مراسم تشییع جنازه ادامه می دهید. این موضوع با افسانه زیبایی و مراقبت از بدن پیوند خورده است و دقیقاً به این معنا است که شروع به نقشی اساسی در زندگی روزمره می کند. سفر به شرق از طریق تجارت Spice امکان کشف مواد عجیب و غریب و گران بهای جدید را فراهم می کند و تجارت شدید عطر را در سراسر جهان که آن زمان شناخته شده است تسهیل می کند.

رومی ها میراث شرقی و هلنیستی را جمع آوری کردند و آنها همچنان عطرها را به حوزه های مقدس و بی عفت مرتبط می کنند. در رم ، به لطف فتوحات و لشکرکشی های مداوم ، آنها تأثیر فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف را که به تدریج جذب می شوند ، احساس می کنند.

به عنوان مثال ، به نظر می رسد که از اتروسک ها عادت به سوزاندن مایعات در ظرف های مخصوص یا بخور ، پخش عطر در لحظات بازی ، رقص ها و آیین های تدفین است. به خصوص در خانه روم است که انتشار عطرها همراه با شرایط مجالس و ضیافت های روزمره شروع می شود. اما حتی در خارج از زمینه خصوصی ، دسترسی به حمام های رومی به هر کسی اجازه می داد روغن های معطر و عطرهای شسته شده را استفاده کند.

عطر در قرن 19

یکی از مهمترین نوآوری های منسوب به رومیان استفاده از ظروف شیشه ای دمیده شده برای عطرها است. این ماده بدون بو و شکل دهی آسان است ، بنابراین می توان عینک ها را در اشکال و رنگ های مختلف ساخت و کاملاً ممتاز بود که حاوی اولین مواد آرایشی و روغن های معطر است.

به لطف تأثیرات متقابل بین خریدهای غربی و دانش علمی عرب ، عطر همچنان در فرهنگ شرقی نیز نقشی اساسی دارد.

به ویژه ، در میان اعراب استفاده از عطر برای استفاده شخصی ، همراهی با آیین های تصفیه یا به عنوان خوشبو کننده هوا معمول است. عرب ها مسئول انتشار هنر باستانی تقطیر هستند.عطر ابزاری قدرتمند برای بیان شخصیت ما ، ایجاد تصویر از خود و تعامل با دیگران است. در واقع رایحه ها در زندگی روزمره ما را همراهی می کنند و با بیان خاطرات و احساسات، چیزی درباره ما می گویند.به لطف تأثیرات متقابل بین خریدهای غربی و دانش علمی عرب ، عطر همچنان در فرهنگ شرقی نیز نقشی اساسی دارد.

به ویژه، در میان اعراب استفاده از عطر برای استفاده شخصی، همراهی با آیین های تصفیه یا به عنوان خوشبو کننده هوا معمول است. عرب ها همچنین مسئول انتشار هنر باستانی تقطیر هستند.

از این سرزمین خاص و معطر بسیاری از روغن های ضروری از آنجا می آیند. رایج ترین روغن گلاب بود که برای معطر سازی خانه و تصفیه مردم در مکان های مذهبی و تهیه غذا و نوشیدنی استفاده می شد. كشف های شیمی و كیمیاگری به اعراب اجازه می داد مواد خام با ارزش را در سراسر جهان صادر كنند و بنابراین تجارت عطر و ادکلن را برای قرن های متمادی كنترل كنند.

تاریخ عطر همچنین خاور دور را درگیر می کند. از این سرزمین ها که مدت ها برای تمدن های غربی ناشناخته بودند و جذابیتی عجیب و غریب و مرموز داشتند ، از رایحه ها ، ادویه ها ، ابریشم و سایر کالاهای گرانبها استفاده می شود.

رایحه

در فرهنگ چینی ، کسانی که عطر و بوی خوبی می سپردند بسیار قابل توجه بودند ، بنابراین استفاده از عطرهای دلپذیری مانند پچولی و به اصطلاح "بنفشه چینی" یا Telosma بنددار ، که رایحه ای شدید و بسیار آرامش بخش است ، معمولاً رایج بود.در ژاپن محبوب ترین رایحه ها کاملیا ، شکوفه های گیلاس و بخور بود که در فرهنگ غرب برای همراهی با آیین های مقدس نیز استفاده می شد. در اطراف این عطرها ، فرهنگ ژاپنی آیین ها و سنت های ظریف مانند مراسم چای و بخور یا Koh-do را توسعه داد.در همین حال ، در غرب ، پس از سقوط امپراتوری روم در قرن 5 میلادی و آغاز حملات بربرها ، بخشی از دانش علمی به دست آمده در قرون گذشته از بین رفت. به لطف تجارت شدید با شرق ، تاریخ عطر در تمام دوره های تاریک در آغاز قرون وسطی ادامه دارد.

بخور حتی در خارج از آئین های مقدس کاتولیک همچنان مورد استفاده قرار می گیرد و رایحه ها به عنوان هدیه ای گرانبها در میان نخبگان رد و بدل می شوند.

به عنوان یک نتیجه از جنگهای صلیبی ، تجارت عطرها دوباره از شرق به غرب رونق می یابد و تجارت کالاهای گرانبها در اروپا عمدتا از ونیز عبور می کند. از گلها ، گیاهان معطر و روغنهای اساسی برای بو دادن آب برای حمام و آب برای شستن دستها قبل از غذا استفاده می شد. به خصوص در اتاق های غذاخوری یک حوضچه آب با گلبرگ های گل رز یا بنفشه وجود داشت و از مریم گلی ، بابونه یا گل محمدی نیز برای تزریق استفاده می کردند.خانم های کلاس بالا عطرهای اسطوخودوس و بنفشه می پوشیدند یا کیف های معطر را زیر لباس خود پنهان می کردند. یکی دیگر از دستگاه های بسیار محبوب pomander بود ، یک ظرف کوچک فلزی که به گردن آویزان بود و رایحه های طبیعی مانند جوز هندی و اسطوخودوس را پخش می کرد.

اینها اشیا very بسیار رایجی برای هر طبقه اجتماعی در آن زمان بودند. از آنها عمدتاً برای پنهان نگه داشتن بهداشت نامناسب استفاده می شد و همچنین به این دلیل که قدرت فرض شده ای داشتند که طاعونی را که در قرن 14 به اروپا آمد ، دور نگه دارند. برای همان هدف درمانی ،

بخور و رایحه در داخل خانه ها استفاده می شد ، لور یا رزماری می سوزاند.اختراع تقطیر اجازه جایگزینی روغن با آلكول را به عنوان حامل عطر داد. محصولات این دوره جدید عطرهای الکلی بیشتر آب های معطر گلاب یا نارنج بودند.

تاریخچه عطر در خاور دورعطر در فرهنگ های غربی

هنر عطر سازی به لطف افزایش دانش در زمینه شیمیایی و بهبود تکنیک های تقطیر ، پیشرفت عظیمی در دوره رنسانس تجربه کرد.

از اسانسها و آبهای معطر به عنوان درمانی برای برخی بیماریها استفاده می شد ، اما هدف اصلی آنها عطر زدن به بدن ، محیط و همچنین لوازم چرمی مانند دستکش و کمربند بود.

کشف دنیای جدید و راه هند ، وانیل ، کاکائو ، دارچین و زنجبیل را به اروپا آورد. این کالاهای گران بها ، علاوه بر کالاهایی که قبلاً در منطقه مدیترانه موجود بود ، توسط عطاری های اسپانیایی و ایتالیایی مورد استفاده قرار گرفت ، که به زودی شروع به نقل مکان به فرانسه نیز کردند.

به طور خاص ، عطاری های ایتالیایی به فرانسه روند رایحه های شخصی را گسترش می دهند. در همین حال ، در ونیز تجارت پر رونقی از ادویه ها و رایحه های گران بها شکل گرفته بود که به زودی ایتالیا را به مقصد اصلی عطرهای لوکس تبدیل کرد.

گزارش شده است که در اواخر سال 1600 دستفروش Giovanni Paolo Feminis "Aqua Mirabilis" را ابداع کرد. وی پس از نقل مکان به کلن ، شروع به تولید و تجارت این عطر مشهور بر اساس بیش از 20 عطر متفاوت کرد.

اسانس هایی با نام "آب کلن". پس از چند مورد ، این محصول با نام "Eau de Cologne" در فرانسه و سراسر اروپا پخش شد و به عنوان یک ماده مقوی و عطر مورد استفاده قرار گرفت.

طی سال 1700 در فرانسه تولید لوازم چرمی معطر مانند کفش ، دستکش و کمربند یک تجارت رو به رشد است. بیشترین استقبال از این اسانس ها صورتی ، غده ای و یاس بود.

عطر و ادکلن

در این دوره ، یک "درک بوی" جدید متولد می شود ، و این ظریف تر و طبیعی تر است. مردم علاقه بیشتری به بهداشت داشتند. این روند را می توان به راحتی با ایجاد اتاق هایی اختصاص داده شده به سرویس بهداشتی و حمام و همچنین ترجیح عمومی عطرهای گل های ظریف و تصفیه شده ، مانند عطرهای ساخته شده در گراس و در سراسر فرانسه.

تمرکز مردم بر اغوا و خودنمایی ، که باعث رشد بطری های شیشه ای ظریف برای عطرها ، جعبه های آب نبات ، پومندر فانتزی و گلدان های مخصوص پخش عطرهای محیطی شد.

سرانجام ، اختراع سودای مصنوعی اجازه داد کیفیت صابون های جامد بسیار بهبود یابد. این محصولات عطرسازی قبلاً با واکنش شیمیایی سودای طبیعی و روغن زیتون ساخته می شدند و در بندرهای بزرگ مدیترانه مانند جنوا ، ساونا ، ونیز و مارسی تولید می شدند.

در سال 1800 تجارت عطر ایتالیا که در آن زمان در قسمت عقب آرایشگاه ها محدود می شد ، از طریق فروشگاه های بزرگ عطر مانند برتلی در میلان ، پاگلیری در الساندریا و پوگلیسی و مانارا در پالرمو انجام شد.در آغاز قرن نوزدهم ، پس از انقلاب فرانسه ، جامعه فرانسه خود را وقف تجملاتی افسار گسیخته کرد که پاریس را به پایتخت بین المللی مد تبدیل کرد. به لطف آزادسازی تجارت ، یک دوره بسیار سودآور تولید عطر آغاز شد که مورد علاقه امپراطورها و مردم عادی بود.

در تاریخ عطر ، نام بوتیک ها و عطاری های مزون هنوز هم شناخته شده است ، مانند Guerlain ، Bourjous ، Roger & Gallet و Molinard ، که غالباً شخصاً سلطنتی و امپراطورها را تهیه می کردند.

علاوه بر این ، اکتشافات شیمیایی منجر به سنتز مولکولهای خاص عطر می شود که ایجاد عطرهای خلاقانه و با کیفیت بالا را امکان پذیر می کند. رایحه های شدید و احساسی بر پایه مشک ، پاچولی یا هلیوتروپیک بود ، در حالی که آبهای گل بر پایه گل رز ، یاسمن یا سوسن لطیف تر بودند. علاوه بر این ، مارک های بزرگ شروع به ایجاد خطوط آرایشی برای تئاتر و توالت های زنانه کردند.

عطرسازی مدرن

عطر سازی مدرن از قرن بیستم آغاز شد و تحت سلطه اسانسهای مصنوعی بود که نتهای بی نظیری به عطرها و از اختراع عطرهای آلدهیدها مانند معروف Chanel n.5 می دهد. در اروپا و همچنین در آمریکا ، عطرها به آثار هنری واقعی تبدیل می شوند و خلاقیت های اصلی عطرهای زنانه در سراسر جهان به فروش می رسد. مشهورترین رایحه های آن دوران با نام هایی برانگیزاننده خوانده می شدند که احساسات دقیق را به یاد می آورند ، زیرا اکنون آنچه مهم است پیامی است که با آنها منتقل می شود. اولین توالت های فرنگی مردانه نیز از بازار خارج می شوند: در ابتدا از آنها بعنوان افتر شیو استفاده می شد اما بعداً به عطرهای معتبر تبدیل شدند.

در سال 2000 ، تاریخچه عطر از رایحه های مختلفی استفاده می شود که بیشتر به دنبال مصرف کنندگانی است که سعی می کنند نیازهای خود را برآورده کنند.

مشهورترین صاحب سبک ایتالیایی و بین المللی شروع به درک عطرهای خود می کنند. موفقیت Made in Italy به عنوان مترادف سبک و ظرافت به تقویت نفوذ کشورمان در تولید عطر در سراسر جهان کمک می کند. دنیای Perfumery به زودی به جای صنعتگری لوکس به یک صنعت جهانی تبدیل می شود.

عطر سازی مدرن

با این حال ، این روند با رویکرد جدیدی روبرو می شود که هدف آن ادعای سنتی طولانی و منحصر به فرد بودن محصولات ساخت سفارشی است. همان نیاز منحصر به فرد توسط شرکت هایی مورد نیاز است که امروزه دیگر نمی توانند بعد تجربی و حسی را نادیده بگیرند. به همین دلیل است که مارک ها بیشتر در ساختن یک هویت بویایی قابل تشخیص سرمایه گذاری می کنند.

عطر به عنوان بیان مناسک و حق تقدم یک نخبه متولد شد اما طی قرن ها یک دموکراتیک سازی تدریجی را تجربه می کند. سپس از یک عنصر مقدس به یک اکسسوری لوکس ، از یک ابزار اغوا کننده به یک درمانی گرانبها تبدیل شد. امروزه ، عطر دیگر ویژگی طبقه ثروتمند نیست، اما به عنوان یک بیان منحصر به فرد و اصیل از هویت ما، زندگی روزمره را همراهی می کند.